Zdravstveni dom Ljubljana (ZD Ljubljana) skupaj z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje začenja pilotno Presejanje na okužbo s Helicobacter pylori in zdravljenja okužbe kot načina primarne prevencije raka želodca. Projekt TOGAS – Na poti do preprečevanja raka želodca v Evropski uniji je evropski projekt, katerega cilj je prispevati k izboljšanju in krepitvi zdravja v EU z zmanjšanjem bremena, ki ga povzroča rak želodca.

Pilotno presejalno testiranje na okužbo s H. pylori se v okviru projekta TOGAS izvaja v ZD Ljubljana. V raziskavo je vabljena skupina mladih odraslih (6.000 pacientov ZD Ljubljana v starosti od 30–34 let), ki bodo testirani na H. pylori in zdravili ob morebitnem pozitivnem rezultatu na okužbo. Potrjena in zdravljena okužba s H. pylori lahko pomembno izboljša zdravje in počutje posameznika, ki mu okužba povzroča različne želodčne težave. Ozdravitev okužbe s H. pylori pa dolgoročno v do 89 % zmanjša možnost nastanka raka želodca.

Pomembno je, da se vsi mladi, ki bodo prejeli vabilo za sodelovanje, odzovejo in sodelujejo.

togas pasica 900x250 01

Letak TOGAS

Zgibanka za pozitivne na Urea dihalnem testu

Uradna stran projekta

Več informacij o projektu in raziskavi najdete na povezavi.