22. septembra 2015 smo v okviru projekta CPC+ izvedli izobraževanje timov v Referenčni ambulanti družinske medicine (RADM).
Zdravnikom, diplomiranim medicinskim sestram in srednjim medicinskim sestram smo predstavili koncept dela v RADM v okviru projekta CPC+, vključevanje patronažnih medicinskih sester (PMS) v RADM, sodoben pristop k obravnavi podhranjenosti in obravnavi debelosti ter intenzivni preventivni program v Simulacijskem centru.

Debelost je kot kronično bolezen  v sklopu presnovnih motenj potrebno obravnavati dolgoročno in individualno. Zdravljenje in predvsem cilj zdravljenja debelosti ni enak za vsakega.
Podhranjenost je posledica zmanjšanega ali neuravnoteženega vnosa energije ali hranil v telo. Predstavlja pomemben klinični in tudi javni zdravstveni problem, ki negativno vpliva na psihično, fizično in tudi psihosocialno stanje posameznika.
Najbolj so podhranjenosti izpostavljeni starejši ljudje, še posebej v negovalnih ustanovah, bolniki v bolnišnicah, socialno ogroženi ter ljudje s kroničnimi ali akutnimi obolenji.
Glede na dogovorno opredelitev podhranjenosti, jo opredelimo kot del prehranskih in/ali presnovnih motenj (slika 1) (Clinical Nutrition 2015 34, 335-340).

konceptulano drevo

Podhranjenost pa ne predstavlja samo kliničnega problema, ki zmanjšuje optimalno zdravljenje kroničnih bolezni temveč tudi dodatno obremenjuje zdravstveno blagajno. Po podatkih BAPEN –a (Angleško združenje za klinično prehrano) znašajo zdravstveni stroški,  povezani s podhranjenostjo okoli 10 odstotkov denarja, namenjenega za obvladovanje zdravstvenih in socialnih težav prebivalstva.

Zato je pomembno, da že na primarnem nivoju izvajamo presejanje na prehransko ogroženost. Primerno orodje predstavlja MUST (univerzalno orodje za presejanje na prehransko ogroženost), ki v 5ih korakih ugotavlja stanje prehranjenosti posameznika in nato omogoča, da določimo osnovne prehranske ukrepe.

izobrazevanje tim RADM   izobrazvenaje tim RADM 01

Udeleženci izobraževanja timov v RADM.                                                        Predavatelj Uroš Zafošnik in strokovna direktorica ZDL, doc. dr. Tonka Poplas Susič.

izobrazevanje tim RADM 02

Predavateljica mag. Milena Blaž Kovač.