Namen teh pregledov je aktivni zdravstveni nadzor nosečnice, načrt vodenja nosečnosti, razvrstitev nosečnice glede na tveganje za prezgodnji porod, zastoj rasti ploda in druga patološka stanja. Sem sodi tudi odkrivanje zdravstvenih problemov, dejavnikov tveganja, nezdravih življenjskih navad in tveganega vedenja. To omogoča pravilno usmerjanje v primerne diagnostične postopke in morebitno zdravljenje. Posebno pozornost posvečamo vzpodbujanju zdravega načina življenja in prehranjevanja ter telesne aktivnosti.

Vključuje do deset sistematičnih pregledov v nosečnosti in dve ultrazvočni preiskavi.

Prvi pregled nosečnice priporočamo do 12. tedna

• vključuje obsežno anamnezo in pregled z merjenjem telesne teže, višine in krvnega tlaka;
  • laboratorijske preiskave: krvna skupina, Rh faktor in ICT (je odkrivanje preobčutljivosti na RhD antigen), krvna slika (in nato še dvakrat tekom nosečnosti), pregled krvi za ugotovitev sifilisa, toksoplazmoze, pregled urina; lahko še druge preiskave če so utemeljene.
  • določitev predvidenega dneva poroda (PDP)
  • ultrazvočna preiskava se izvede med 8. in 12. tednom vendar ne nujno ob pregledu
  • svetovanje o zdravem načinu življenja in zdravi spolnosti

Pregledi si sledijo

• v 16.tednu,
  • 20. (ultrazvočna preiskava med 20. in 22. tednom),
  • 24. in 28. tednu,
  • 32. (vključuje preiskavo urina in krvi na slabokrvnost),
  • 35., 37., 38 ali 39. tednu.
  • 40. tednu nosečnosti
  • vsi vključujejo anamnezo in pregled z merjenjem telesne teže in krvnega tlaka, pregled urina in svetovanje;
  • desenzibilizacija proti D antigenu pri vseh RhD negativnih nosečnicah v 28. tednu nosečnosti.
  • tik pred porodom ali ob porodu se opravi preiskavo krvi na navzočnost okužbe z virusom hepatitisa B

Pri nosečnicah od 35. do 37. leta starosti vključuje program še:

• Merjenje nuhalne svetline (ultrazvočni presejalni test s katerim izmerijo širino svetline med kožo in mehkimi deli, ki pokrivajo hrbtenico na zatilju ploda, da bi odkrili povečano tveganje za Downov sindrom). Pri mlajših je preiskava samoplačniška.
  • Dvojni hormonski test. Pri mlajših je preiskava samoplačniška.
  • V primeru pozitivnega dvojnega hormonskega testa (pri nosečnicah, ki pridejo na pregled po 14. tednu nosečnosti, svetujemo četverni hormonski test) ali nepravilnosti nuhalne svetline, se opravi še amniocenteza in kariotipizacija (odkrivanje kromosomskih napak).
  • Amniocenteza (odvzem vzorca plodovnice) ali horionska biopsija (odvzem dela posteljice) z namenom izključitve kromosomske (genske) napake pri otroku (določa se število in zgradba kromosomov) pri nosečnicah, starih nad 37 let (ob predvidenem dnevu poroda dopolnjena starost 37 let) in pri vseh s pozitivnim hormonskim testom ali pozitivnim testom merjenja nuhalne svetline.
  • Svetovanje v primeru nepravilnosti plodu.

Pri nosečnicah z večjim tveganjem na okužbe vključuje program še:

• Preiskavo na okužbo s HIV, virusi herpesa, virusi hepatitisa B in C, gonorejo in klamidijo.

En obisk patronažne sestre v drugi polovici nosečnosti in dva po porodu.

Zdravniški pregled 6 tednov po porodu

• Vključuje obsežno anamnezo in pregled ter svetovanje tudi v zvezi s kontracepcijo.