Kdo se lahko opredeli v dodatnih ambulantah družinske medicine (prej ambulante za neopredeljene zavarovane osebe)?
Opredelijo se lahko pacienti, starejši od 19 let, ki izbranega osebnega zdravnika nimajo. Osebe, ki so opredeljene v ambulantah za boljšo dostopnost, se ne morejo opredeliti v dodatnih ambulantah družinske medicine.

Kam vse se lahko opredelim v ZD Ljubljana?
ZD Ljubljana bo organiziral več dodatnih ambulant družinske medicine v naslednjih enotah: Bežigrad, Center, Šiška, Moste-Polje in Vič-Rudnik. Pacientom svetujemo, da se opredelijo v tistem zavodu oz. enoti, kjer so imeli nazadnje izbranega osebnega zdravnika in kjer se hrani njihova zdravstvena dokumentacija ter se v primeru kronične bolezni tudi vodijo pri diplomirani medicinski sestri.

Za več informacij po posameznih enotah, kliknite tukaj (povezava).

Kako opravim opredelitev?
Opredelitev se opravi v dodatni ambulanti družinske medicine neposredno ob obravnavi pacienta zaradi zdravstvenih težav.

Zavarovana oseba izvede izbiro na ambulanto tako, da:
- podpiše listino »Izjava o izbiri osebnega zdravnika« (listina), pri čemer se podatki o osebnem zdravniku na listini ne izpolnijo;
- se izbira izvede v okviru splošne dejavnosti, pri čemer se izbira opravi na izvajalca in ne na konkretnega zdravnika.

Kje je sedaj moja zdravstvena kartoteka?
Zdravstvena kartoteka pacienta se hrani v enoti, kjer je pacient imel nazadnje izbranega osebnega zdravnika.

Opredelil sem se v dodatni ambulanti družinske medicine v ZD Ljubjana, sedaj se pa selim v drug kraj bivanja. Ali lahko menjam ambulanto?
Zavarovana oseba lahko v času izbire na dodatno ambulanto izbere splošnega osebnega zdravnika ali izvede izbiro na dodatno ambulanto pri drugem izvajalcu. V obeh primerih izbira na dodatno ambulanto preneha.

Če zavarovana oseba zamenja ambulanto pred potekom enega leta od prejšnje izbire na novi listini o izbiri osebnega zdravnika (rubrika 4) navede razlog zamenjave (npr. preselitev zavarovane osebe, nezaupanje, ipd.).

Prenos zdravstvene dokumentacije ob izbiri novega izbranega osebnega ali nove dodatne ambulante se izvede tako, kot je to določeno v Navodilu izvajalcem za uresničevanje pravice zavarovanih oseb do izbire osebnega zdravnika.

Imel sem zdravnika, ki je uporabljal »portal za paciente« – ali ga lahko še naprej?
Urejamo način, da bomo omogočili uporabo »portala za paciente« vsem, ki bodo opredeljeni v ZDL. Osebe opredeljene v dodatnih ambulante družinske medicine bodo tako lahko dostopale do portala za paciente in naročale svojo redno terapijo, napotnice in medicinsko tehnične pripomočke. Mogoče bo tudi naročanje bolniških listov. 

Opredeljen sem v dodatni ambulanti družinske medicine ZD Ljubljana Bežigrad, na pregled pa bi prišel v enoto Šiška, saj mi je bližje. Ali je to mogoče?
Opredeljeni pacienti se morajo v primeru zdravstvenih potreb obravnavati v ambulanti, kjer so  opredeljeni, ne glede na to ali gre za opredelitev na zdravnika ali opredelitev na zavod, kot je to v dodatni ambulanti družinske medicine. V ambulanti se hrani tudi vsa zdravstvena dokumentacija, prav tako pa tak način dela zagotavlja večjo kontinuiteto zdravstvene obravnave.

Imam izbranega otroškega osebnega zdravnika (pediatra), vendar sem starejši od 19 let. Ali se lahko opredelim v dodatni ambulanti družinske medicine?
Oseba, starejša od 19 let, ki ima izbranega otroškega osebnega zdravnika, se ne šteje kot oseba brez osebnega izbranega zdravnika. Posledično se ne more opredeliti v dodatni ambulanti družinske medicine.

Moj osebni zdravnik je začasno/trajno odsoten. Ali se lahko opredelim v dodatni ambulanti družinske medicine?
Osebe, ki ima osebnega zdravnika, ki je pa začasno/trajno odsoten, se obravnava pri nadomestnem zdravniku. Prosimo, da se v takem primeru obrnete na enoto ZD, kjer imate osebnega zdravnika za več informacij. 

Ali se lahko opredelim v dodatni ambulanti družinske medicine, če sem tujec, ki je v Sloveniji na izmenjavi oz. delam?
V dodatni ambulanti družinske medicine se lahko opredeli vsakdo, ki je vključen v obvezno zdravstveno zavarovanje in ima pravico do izbranega osebnega zdravnika (IOZ). Svojo pravico do IOZ lahko preverite pri ZZZS. Ali je zavarovana oseba tujec ali Slovenec (in ima urejeno obvezno zdr. zavarovanje), pri tem ni relevantno.