Skoči do osrednje vsebine
Išči... SL EN Prijava

Prijava za zaposlene

ISCPC25

Obvestila

Zdravstveni dom Ljubljana in Nacionalni inštitut za javno zdravje sta pred pričetkom pilotnega Presejanja na okužbo s Helicobacter pylori in zdravljenja okužbe kot načina primarne prevencije raka želodca organizirala novinarsko konferenco, na kateri sta predstavila projekt TOGAS in raziskavo iskanja ter zdravljenja okužbe s H. pylori med pacienti.

20240118 113523

Projekt sta predstavila prof. dr. Bojan Tepeš, dr. med., strokovni vodja pilotne raziskave 1 evropskega projekta TOGAS in Tea Stegne Ignjatovič, dr. med., spec., strokovna direktorica ZD Ljubljana.

 

Sporočilo za javnost

 

 

Spoštovani uporabniki storitev,

s 15. 1. 2024 se je pričela stavka zdravnikov in zobozdravnikov. V Zdravstvenem domu Ljubljana je delovni proces organiziran v skladu z zakonodajo. V času stavke morajo zdravstveni delavci zagotavljati bolnikom nujno medicinsko pomoč, nego in oskrbo. Opravljanje zdravniške službe v času stavke določa 46. člen Zakona o zdravniški službi. Zdravnik je v času stavke dolžan izvajati tiste zdravniške storitve iz drugega odstavka 4. člena Zakona o zdravniški službi, katerih opustitev bi v kratkem času vodila v nepopravljivo hudo okvaro zdravja ali v smrt. To so zlasti:

  • zdravljenje vročinskih stanj in infekcij,
  • zdravljenje poškodb in zastrupitev,
  • zdravljenje kroničnih bolezni, če bi njihova opustitev neposredno in v krajšem času povzročila poslabšanje zdravstvenega stanja, invalidnost, druge trajne okvare zdravja ali smrt,
  • druge storitve nujne zdravniške pomoči,
  • opravljanje prvih pregledov brez čakalne dobe najmanj v obsegu, ki potrjuje ali izključuje stanja v prejšnjih alineah (triažni pregledi),
  • predpisovanje zdravil in medicinskih pripomočkov za zdravljenje stanj iz prejšnjih alinei. Za prvi pregled se šteje na primarni ravni prva obravnava, na sekundarni in terciarni ravni pa prva napotitev k specialistu zaradi nove bolezni ali stanja ali zaradi poslabšanja bolezni.

Poleg tega je zdravnik v času stavke dolžan opravljati še naslednje storitve:

  • vse zdravstvene storitve za otroke do 18. leta starosti ter bolnike, starejše od 65 let,
  • vse zdravstvene storitve v zvezi z nosečnostjo in porodom,
  • ukrepe za preprečevanje in obvladovanje nalezljivih bolezni.

Ambulante zdravnikov in zobozdravnikov, ki so se pridružili stavki, so o morebitnih odpovedih paciente obvestili. ZD Ljubljana bo spoštoval pravico zaposlenih do stavke, delo pa bo organizirano tako, da bo delo potekalo za vse nujne paciente (po 46. členu Zakona o zdravniški službi) nemoteno in da ne bo ogroženo zdravje pacientov. Vsi pacienti, ki bodo potrebovali zdravniško oskrbo, bodo zagotovo pregledani.

Okužbe dihal so v porastu. Gripa je razširjena po Sloveniji, a je obseg obolevnosti zaenkrat še skromen. Zbolelih z RSV je več kot v preteklih tednih. K obolevnosti z znaki akutne okužbe dihal precej prispeva - bolj kot RSV in gripa - covid-19. Najboljša zaščita proti gripi in covidu-19 je cepljenje, priporočajo se tudi ostali samozaščitni ukrepi. Ti so pomembni tudi v luči prihajajočih božičnih in novoletnih praznikov, ko se ljudje po navadi bolj družijo in so v zaprtih prostorih.

Z dobrimi higienskimi navadami lahko preprečimo prenos okužb. S tem poskrbimo za svoje zdravje in zdravje bližnjih, na katere lahko prenesemo okužbo. Posebej pomembno je, da zaščitimo skupine ljudi, pri katerih lahko posledice okužbe dihal potekajo težje. Gre za oskrbovance domov za starejše občane, starejše osebe, kronične bolnike, majhne otroke, nosečnice in osebe z izjemno povečano telesno težo.

1. Cepljenje 
Cepljenje proti covidu-19, gripi in pnevmokoknim okužbam je najbolj učinkovit, varen in preprost način preprečevanja bolezni in njenih posledic. Priporočljivo je predvsem za prebivalce z večjim tveganjem za težek potek bolezni, cepljenje proti gripi pa je priporočljivo tudi za vse ostale, ki želijo sebe in svoje bližnje zaščititi pred boleznijo.

2. Ob znakih okužbe ostanimo doma
Če opazimo znake okužbe, kot so slabo počutje, znaki prehlada, kašelj, povišana temperatura, glavobol, težko dihanje, bolečine v mišicah, izguba vonja ali okusa, bolečine v žrelu, ostanemo doma. S tem omejimo širjenje okužbe. Po potrebi se posvetujemo s svojim izbranim osebnim zdravnikom po telefonu. Izogibajmo se tesnejših stikov z drugimi, dokler simptomi ne izzvenijo in ozdravimo.

3. Kašljamo in kihamo le v rokav ali robček
Kašljamo in kihamo le v rokav ali v robček ter stran od drugih. Robček po uporabi odvržemo v koš, roke pa si umijemo z vodo in milom. Če kihate in smrkate ter si ob tem pokrijete usta ali nos z dlanjo, z neposrednim dotikanjem bližnjih površin (kljuk, držal) prenesete kužne izločke na površine. S tem se poveča tveganje, da se bodo okužile druge osebe, ki se dotikajo onesnaženih površin, saj virusi pogosto vstopajo v naše telo prek nečistih rok ali s kapljičnim prenosom.

4. Zaščitne maske so še vedno aktualne
Uporaba obraznih zaščitnih mask je priporočljiva za osebe, ki spadajo med ranljive skupine prebivalstva, zlasti v zaprtih, slabo prezračenih prostorih, v katerih je hkrati prisotnih veliko ljudi. Pri uporabi obraznih zaščitnih mask je pomembno, da z njimi primerno rokujete, več o tem je na voljo tukaj. Uporabo obrazne zaščitne maske svetujemo tudi osebam, ki kažejo simptome ali znake okužbe dihal.

5. Umivanje rok
Pogosto umivanje rok z vodo in milom znatno preprečuje prenos okužb z respiratornimi virusi. Pod vodo dobro zdrgnemo tudi hrbtno stran rok, prostore med prsti, palca, pod nohti in zapestja. Ko si rok ne moremo umiti, uporabimo razkužilo.

6. Redno prezračevanje prostorov
Ob hladnejšem vremenu preživimo več časa v zaprtih prostorih, zato je pomembno pogosto zračenje z dovajanjem svežega zunanjega zraka in zagotavljanjem maksimalnega pretoka zraka. Prezračevanje prostorov naj bo čim bolj učinkovito in čim bolj pogosto (vsaj 15-minutno zračenje).

Vir: NIJZ

V četrtek, 16. 11. 2023, smo v prostorih Zdravniške zbornice Slovenije podelili priznanja "Posebni dosežki 2023" za zaposlene ZD Ljubljana, ki so v letošnjem letu dosegli vidnejše dosežke na svojem področju.

Zelo smo ponosni na svoje zaposlene, priznanja pa so letos prejeli:

Tinkara Srnovršnik, ginekologinja
Eva Vodnik, družinska zdravnica
Doc. dr. Nena Kopčavar Guček, družinska zdravnica
Dr. Špela Miroševič, vodja Mediacijskega centra
Urška Ivanc, vodja Cepilnega centra
Davor Predojević, tehnik zdravstvene nege
Ekipa za vpeljavo CAD/CAM tehnologije v zobozdravstveno dejavnost
Fizioterapija ZD Ljubljana, učna baza za študente Fakultete za zdravstvo Angele Boškin
Jožica Mesarič, Center za krepitev zdravja enote Moste-Polje
Tea Kosmač, Center za krepitev zdravja enote Vič-Rudnik
Ambulanta za neopredeljene zavarovane osebe ZDL Rudnik
Asja Pleterski, naj mentorica na Katedri za fizioterapijo na Fakulteti za zdravstvo Angele Boškin
Liljana Klančnik, glavna medicinska sestra enote Bežigrad
Asist. dr. Slađana Malić Vončina, ginekologinja
Eva Koželj, pediatrinja
Tinkara Sluga, pediatrinja v razvojni ambulanti
Alejandro Martin Rant, urgentni zdravnik
Magda Šteblaj, vodja Službe za javna naročila in nabavo
Nik Horvat, vodja Službe za informatiko
Zdravko Matasić, informatik
 
Posebni dosezki 2023
Skupinska fotografija z dogodka.

 

ISCPC23 bannerji SLO 0707 1250x260

Le še dober teden nas loči od 2. mednarodne znanstvene konference, ki je edina v Sloveniji in ena od redkih v svetu, ki se osredotoča na medprofesionalno oskrbo v osnovnem zdravstvu, pri tem pa temelji na znanstvenem pristopu. Glavne teme konference so:

  • integrirana oskrba na primarni ravni
  • kakovost in varnost medpoklicnega dela na primarni ravni
  • trajnost in planetarno zdravje na primarni ravni
  • medpoklicno izobraževanje in usposabljanje v zdravstvu s simulacijami in drugimi novimi pristopi

Za Slovenijo konferenca pomeni dvig ugleda na področju primarnega zdravstvenega varstva, prav tako za ZD Ljubljana kot največjo institucijo na primarni ravni. Poudarja predanost k znanstvenemu razvoju, inovacijam in kakovostni zdravstveni oskrbi. Hkrati pa je to priložnost za predstavitev slovenskega zdravstvenega sistema in dosežkov na mednarodnem odru, kar lahko privabi tuje strokovnjake ter spodbudi mednarodno sodelovanje in izmenjavo idej.

Konferenca predstavlja most med teoretičnim znanjem, prakso in mednarodnim sodelovanjem. Povezuje zdravstvene strokovnjake, raziskovalce in upravljalce, da skupaj oblikujejo boljšo prihodnost za primarno zdravstveno oskrbo. S svojo raznolikostjo tem in udeležencev prispeva k izmenjavi idej, izboljšanju praks ter krepitvi kakovosti oskrbe, kar ima dolgoročne pozitivne učinke na zdravje posameznikov in skupnosti.

Izkoristite priložnost in se prijavite! https://www.iscpc.si/index.php/registration

V ponedeljek, 14. 8. 2023, bomo v ZD Ljubljana zagotavljali zdravstvene storitve, ki so bile za ta dan predvidene in na ta način izrazili svojo solidarnost s pacienti. Vsem zaposlenim, prizadetim v poplavah, njihovim svojcem ter tistim, ki želijo solidarnostno pomagati prizadetim, bomo omogočili koriščenje dneva solidarnosti, ki ga je vlada namenila za ta namen.

Naše enote bodo delovale od 7.00 – 19.00, in sicer:

  • ZD Bežigrad, Kržičeva ulica 10
  • ZD Center, Metelkova ulica 9
  • ZD Moste, Prvomajska ulica 5
  • ZD Šentvid, Ob zdravstvenem domu 1
  • ZD Šiška, Derčeva ulica 5
  • ZD Vič, Šestova ulica 10
  • SNMP, Bohoričeva ulica 4 (okrepljena ekipa)

ZD Fužine, Preglov trg 14 bo deloval le v dopoldanskem času.

Revija Viva je letos že 27. po vrsti v akciji Moj zdravnik izbirala zdravnike in zdravnice, ki so z delom, strokovnostjo in odnosom prepričali paciente, da svoje poslanstvo opravljajo srčno in zavzeto. Od 1. marca do 15. aprila 2023 je tako potekalo glasovanje v dvanajstih kategorijah.

Ena izmed kategorij je tudi Moj ginekolog, kjer je letos največ glasov prejela naša ginekologinja Tinkara Srnovršnik, ki delo opravlja v enoti Šiška. Iskrene čestitke.

Spoštovani starši in mladostniki,

v ambulantah Zdravstvenega varstva predšolskih otrok, šolskih otrok in mladine prehajamo na nov, varnejši način elektronske komunikacije preko spletnega portala, ki omogoča varno in kriptirano izmenjavo sporočil z ambulanto.

Za dostop do portala je potrebna registracija starša na https://portal.zd-lj.si/login, nato pa ureditev pooblastil za otroke. Več informacij o portalu je tudi na naši spletni strani https://www.zd-lj.si in portal.zd-lj.si. 

V primeru, da imate starši katerega od digitalnih potrdil in imate izbranega svojega osebnega zdravnika v ZD Ljubljana, lahko registracijo zase opravite sami na daljavo.

Pooblastilo za otroke in registracijo starša je možno urediti osebno v ambulanti.
Od 1. 7. 2023 ne bomo več dosegljivi po elektronski pošti.

Registracija na portal je možna na dva načina:

Za registracijo z osebno identifikacijo pri zdravniku v ambulanti so potrebni:

  • vaši osebni podatki,
  • vaša številka mobilnega telefona ter
  • vaš elektronski naslov.

Pacient lahko pooblasti tudi drugo osebo, če sam nima lastnega elektronskega naslova in mobilne telefonske številke. V tem primeru pooblaščena oseba opravi postopek registracije, pooblastitelj pa podpiše pooblastilo.

NAČIN REGISTRACIJE:

    1. Po prejemu vseh zgoraj navedenih podatkov vas bo zdravstveno osebje ambulante dodalo v sistem in vam dodelilo dve kodi za registracijo:

  • eno kodo boste prejeli na vaš elektronski naslov,
  • drugo kodo pa kot sporočilo SMS na vaš mobilni telefon.

    2. Na vaš elektronski naslov boste prejeli povezavo do portala

    3. Ob kliku na povezavo se vam bo odprl obrazec Registracija z osebno identifikacijo pri zdravniku, kjer boste nadaljevali z registracijo.

*Registracijski kodi sta veljavni 24 ur.

V okviru "Tednov vseživljenjskega učenja" bo Cene Štupar-CILJ 30. 5. 2023 izvedel brezplačno delavnico na temo Portala za paciente ZD Ljubljana.

Na delavnici boste izvedeli, kako poteka komunikacija z osebnim zdravnikom preko Portala za paciente ZD Ljubljana, kako naročiti napotnico ali recept in druge uporabne informacije v povezavi s portalom.

Za udeležbo je potrebna predhodna prijava preko povezave: https://prijave.snipi.info/2Y9PSz74.

Več informacij: https://www.cene-stupar.si/sl/tedni-vsezivljenjskega-ucenja

Stran 9 od 11
S tem, ko uporabljate spletno mesto, dovoljujete uporabo piškotkov v skladu z našo politiko varovanja zasebnosti. Nastavitve Zapri

Nastavitve za uporabo piškotkov

Piškotki, ki jih namestimo v vašem brskalniku, anonimno zbirajo določene informacije o vašem obisku spletnega mesta. Omogočajo nam, da lahko zagotovimo delovanje vseh funkcij spletnega mesta, določene vsebine prilagodimo posebej za vas in z analizo obiska spletno mesto stalno izboljšujemo.

Zahtevani piškotki omogočajo osnovne funkcije, kot so navigacija po spletišču in dostop do posebnih delov spletišča. Spletna stran brez teh piškotkov uporabniku ne zagotavlja polnega delovanja. Sem uvrščamo tudi piškotke, namenjene prilagoditvi obnašanja ali izgleda spletnega mesta ob naslednjih obiskih, na primer za prikaz v izbranem jeziku.

Piškotki za statistiko anonimno zbirajo in javljajo informacije lastnikom spletnih mest. S tem jim pomagajo razumeti, kako obiskovalci uporabljajo spletno stran, in na podlagi teh informacij izboljšati uporabniško izkušnjo.