Po pravilih obveznega zdravstvenega zavarovanja si mora vsaka zavarovanka - zavarovanec izbrati svojega osebnega zdravnika.

Za otroka do 15. leta starosti ali starejše osebe, ki so opravilno nesposobne, izberejo osebnega zdravnika starši, varuh ali skrbnik (za slednje, tudi nosilec zavarovanja).

Mladostnice in mladostniki si lahko po 15. letu starosti sami izberejo svojega osebnega zdravnika.

Pri zdravniku, ki si ga izberete, podpišete izjavo o izbiri.

Osebnega zdravnika ste si ob podpisu »izjave ob izbiri« izbrali za obdobje NAJMANJ ENEGA LETA.

• Prav je, da si izberete osebnega zdravnika preden zbolite, tako vam bo takrat lažje, ker boste takoj vedeli, kam po pomoč. Iskanje pomoči v dežurni službi ni vedno najboljša odločitev.
  • Osebni zdravnik vas bo tudi pravočasno vabil na preventivne preglede, ker vas bo imel v evidenci.
  • Pri izbiri osebnega zdravnika bodite pozorni tudi na lokacijsko dostopnost, pri čemer poskušajte biti čim bolj neodvisni od pomoči drugih.

NA VIDNEM MESTU, PRAVILOMA V ČAKALNICI, JE SEZNAM ZDRAVNIKOV, KI ŠE OPREDELJUJEJO PACIENTE.